Şanlıurfa'da Kırtasiyelerde 'Kanserojen Madde' Denetimi Yapıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ekipleri, yeni eğitim ve öğretim dönemi öncesi Şanlıurfa'daki kırtasiyelerde 'kanserojen madde' denetimi yaptı. 20 işyerinin incelendiği denetimlerde alınan numuneler, test edilmek için laboratuvarlara gönderildi. 

2013-2014 eğitim ve öğretim yılının açılmasına sayılı günler kala Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ekipleri, Şanlıurfa'da kırtasiyelerde kanserojen madde denetimine çıktı. Kırtasiyelerin yoğun bulunduğu Yusufpaşa Mahallesi'ndeki 20 işyerinde denetim yapan ekipler, kırtasiye malzemelerinden numuneler aldı. Laboratuvarlara gönderilecek olan numunelerde, kanserojen madde bulunması halinde işyerlerine ceza kesileceği belirtildi. Toptan ve perakende satışı yapan iş yerlerinde yapılan denetimlere Ticaret İl Müdürü Nazan Aygün, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Daire Başkanı Meral Karaaslan ve Gümrük ve Ticaret Uzmanı Damla Arafal katıldı. 

14-35 Bin TL Para Cezası
Aygün, denetimlerin sık sık yapılarak yeni nesillerin sağlığını korumayı ve kaçak ürünlerin kullanımını azaltmayı amaçladıklarını belirtti. Alınan ürünlerin incelenmesi üzere laboratuvara gönderildiğini de aktaran Aygün, “İnsan sağlığına zararlı çıkan ürünlerde gerekli yasal işlemler, cezai müeyyideler uygulanır. Şu an numune alıyoruz. Şanlıurfa'da en az 20 işyerini denetledik. Dünden bu yana çalışmalara devam ediyoruz. Cezai işlemler arasında para cezası ve ürünlerin toplatılması da var. Yasal düzenlemeye uygun olmayan ürünler için işletmeye 14 ila 35 bin TL arasında para cezası uygulanacak” dedi.

Tüketiciler Nelere Dikkat Etmeli?
Karaaslan ise velilere ve öğrencilere, aldıkları kırtasiye ürünlerinde dikkat etmeleri gereken detayları belirterek, özellikle kutu ve ambalajın üzerinde mutlaka üretici bilgisini aramalarını söyledi.

"Kutular üzerinde işaretlemelerimiz var. Sayın bakanımızın talimatıyla denetim yapıyoruz. Bugün de yine gezeceğiz, riskli numuneleri toplayacağız, mühürleyeceğiz, sonra laboratuvarımıza gidecek. Okulların açıldığı hafta sayın bakanımız bütün illerden gelen sonuçları kamuoyuyla paylaşacak" diyen Karaaslan "Tüketiciler nelere dikkat etmeli biraz teknik detay verecek olursak; özellikle boya malzemeleri, kalemler, bunlar çocukların çok kullandığı, ilgisini çeken ürünler. Bu tür ürünlerde ‘CE’ işaretlemesi arıyoruz. Yanı sıra kutu üzerindeki işaretlemelerde 'sağlığa zararlı madde içermez' ibaresi olmalı. Tüketicilere tavsiyemiz kesinlikle ürünün üzerinde ambalajında mutlaka üretici ya da ithalatçı firmanın bilgilerinin bulunmasıdır" şeklinde konuştu.

En çok kullanılan beslenme çantalarında kimyasalların sağlığı tehdit ettiğini kaydeden Karaaslan, şöyle devam etti: 

“Beslenme çantaları bizim için çok önemli. Çantalarının iç yüzeylerinde Fitalat olup olmadığına bakıyoruz. Boya malzemelerinde azoboyar malzeme ağır metallere bakıyoruz. Bunlar kanserojen maddeler, çocuklarda kansere neden olabilecek maddeler. Fitalat ise ağız yoluyla daha çok geçen özellikle plastiği yumuşatmak için kullanılan bir üründür. Dikkat etmeliyiz.”